Stromy v Čechách

Pacov u Říčan

Ano, máte pravdu - najdete ji na velkém obrázku mezi krásnými stromy. Však si to také zaslouží. Je to jedna z nejstarších lip na okrese Praha východ.
   V roce 1998 zde byly prováděny rozsáhlé výkopové práce pro telefonní kabely a část kanalizace obce. I přes skutečnost, že tato lípa je všeobecně a v širokém okolí dobře známá a od roku 1995, kdy byla poprvé ošetřována, vyhlášena za Památnou, byly výkopy hluboké až 3,5 metru provedeny v průmětu koruny stromu.
   Po zjištění, že se v okolí stromu provádějí rozsáhlé výkopové práce, bylo zahájeno jednání s obcí a provádějící firmou. Všichni prohlásili, že výkopy byly prováděny ručně, a že nedošlo k žádnému poškození.
   Občané, kteří bydlí okolo lípy nám však prozradili něco jiného. Nedalo nám to a přesvědčili jsme zástupkyně Referátu životního prostředí v Říčanech, aby byla provedena ručně kopaná sonda. Byla dlouhá 2 metry a hluboká 1,5 metru. Co jsme i na takto krátké vzdálenosti (celý výkop byl dlouhý daleko za průmět koruny stromu) se můžete přesvědčit na obrázcích níže.
   Ošetřili jsme co se všechna odkrytá poškození (pracovali jsme nepřetržitě 67 hodin - byly zrovna vánoce). Snad jsme lípě alespoň trochu pomohli.
   Dnes se stále ještě zelená. poškození kořenového systému se však projeví za dlouhou dobu. Naše zkušenost říká že rozhodující bývá stav po 5 až 7 letech. Nezbývá nám nic jiného než držet jí palce ať to zvládne!

   Bylo popsáno mnoho papíru a uskutečněna celá řada jednání. Nedá se popsat s jakou lhostejností a samozřejmostí se chovali viníci. A věřte, že naše snaha byla opravdu veliká a trvala po mnoho dní. Viníci však vzhledem ke svému postavení ve státním úřadě, potrestáni nebyli a již nikdy nebudou.

Z posledního jednání jsem odešel zklamán a v depresi ještě před jeho ukončením. O strom se dále zajímáme a bude-li nutno přistoupíme k jeho ošetření. Záleží nám na něm!

 

Zpět

Domů

Vpřed

Zpět

Domů

Vpřed