Stromy v Čechách

Jesenice u Rakovníka

    Je to krásná lípa s mohutným kmenem. Dříve zde rostly dvě - tvořily vstup u hlavní brány ke kostelu, téměř v centru obce a přesto na klidném místě u místní fary. 
    Druhá z lip bohužel již podlehla tlaku doby a stavebním pracem v jejím těsném sousedství a rozlomila se za velkého větru. možná právě obavy z podobného osudu pomohly lípě na fotografii přežít, neboť to byl právě strach, že i tento strom za větru padne a někomu ublíží. když jsme přijeli na žádost místního úřadu a památkářů (sochy na barokní zdi u kostela vytvořil p. Matyáš Braun), právě se scházela komise, která měla rozhodnout o jejím pokácení. Snad náhoda, snad prozřetelnost, možná i ona lípa samotná, se svou vznešeností, věkem a krásou místa však spojila většinu zúčastněných, zjemnila jejich duše a proto se podařilo nakonec prosadit aby byl tento krásný strom ošetřen a mohl dále růst na tak významném místě. I zdravotní průzkumy a odborné ošetření potvrdilo, že lípa je dostatečně zdráva pro další život.
    Nám bylo dovoleno zasadit se o její záchranu jak přímluvou, tak i poctivou prací na jejím ozdavění. o to větší je naše radost, že tak krásný strom může dále dotvářet tichou krásu místa, před kterým se každý rád s pokorou skloní, nadýchne a poděkuje za krásnou chvíli, která se hluboko vtiskne do jeho duše.

Zpět

Domů

Vpřed