Stromy v Čechách

        V naší krajině již bohužel není mnoho krásných, starých dřevin, které upoutají na první pohled svým majestátem, krásou a přírodní silou, která z nich vyzařuje. S tím, jak postupně dochází k přirozenému, ale často i k zbytečně předčasnému ukončení života stromů rukou člověka, roste potřeba významné jedince jednotlivých druhů chránit.
        Navíc je třeba postupně vyhledávat a chránit i nové, perspektivní stromy, aby i naše děti a děti našich dětí mohly zažít ty nádherné pocity obdivu a pokory k přírodním výtvorům. Vždyť pohled na zajímavě utvářený strom, hru světla a stínu v listí koruny nebo na krajkoví větví v zimě, kdy je strom zdánlivě holý a nezajímavý, si mnohdy nezadá s podobnými pohledy na obdivuhodná díla, vytvořená rukou člověka.

        Právě proto jsem se rozhodl uspořádat tyto stránky. Upozornit obyvatele naší země na existenci významných a krásných stromů, které v jejich okolí rostou. Přiblížit jim je pomocí fotografií v různých ročních obdobích. Byl bych rád a nejen já, ale i moji kolegové, kteří mi pomáhají psychicky i prakticky, kdyby tyto stránky pomohly získat další obdivovatele a ochránce stromů a částečně tak přispěly i k jejich ochraně.

        Zveme Vás tedy, do světa stromů. Plochý fotografický obraz bohužel nemůže vystihnout a zprostředkovat všechny dojmy, které můžete v tomto světě získat. Zaujme-li Vás některý z našich významných stromů, doporučujeme jej proto navštívit i na místě, kde roste. Zcela jistě nebudete zklamáni.

Hrusice - lípy u křížku Hrusice - Lípa u kostela Všenorský dub jas_kral.jpg (112929 bytes) mys_dub.jpg (97127 bytes) Jesrak2.jpg (51164 bytes)
Lípy v Hrusicích
u křížku
Lípa v Hrusicích u fary Dub Všenory Jasan na
Pražském hradě
"Žižkův" dub
v Myšlíně
Buk na Skalsku Lípa v Jesenici
u Rakovníka
Všedobrovice  památná alej Dub ve Svinařích
Zvánovice - Lípy u kapličky Buš - dub Hajek - lípa srdčitá Pacov.jpg (190606 bytes)
Lípy u kapličky
ve Zvánovicích
Dub na Buši Buk - Mšecké Žehrovice Lípa v Hájku Lípa v Pacově Dub na Staši Břek v Železné

Jestliže kliknete na některou fotografii krásného stromu, budete si ji moci prohlédnout ve větší velikosti. Kliknutím na tlačítko stromu "další" uvidíte některá ze stromů i na jiných fotografiích.

Zajímavé obrázky najdete také zde

Stromy a umění

 

Zpět

Domů

Vpřed